fbpx

Egzamin żeglarski na obozie
ORLAND Mazury Camp



Koniec z nudą i monotonią, zdobądź uprawnienia żeglarskie, naucz się nowych rzeczy i zabierz znajomych na niezapomniany rejs!


egzamin_zeglarski

Co daje zdany kurs na paten żeglarza jachtowego?

Patent żeglarza jachtowego uprawnia jego posiadacza do prowadzenia jachtów żaglowych, które mogą być wyposażone w pomocniczy napęd mechaniczny:
-po wszystkich wodach śródlądowych (jeziora, rzeki, zalewy)
-po morskich wodach wewnętrznych oraz pozostałych wodach morskich w strefie do 2 Mm od brzegu, w porze dziennej – jachtów o długości kadłuba do 12 m.

Zrób patent z SEvents i ciesz się nową zajawką!


Jak wygląda teoria?

Stawiamy na kreatywność, prosty przekaz i maksimum wiedzy!

Skrótowy opis naszych wykładów obozowych.

Bezpieczeństwo i ratownictwo – wykład o tym co grozi człowiekowi kiedy wpadnie do wody, ile w niej wytrzyma w zależności od temperatury, jak go bezpiecznie wyciągnąć i co robić po wyciągnięciu go z wody.

Budowa jachtu – czyli nauka o tym gdzie dziób, gdzie rufa? Jak się nazywają żagle, od czego są te kolorowe linki i gdzie szukać kotwicy.
Innymi słowami, w tym dziale poznacie mnóstwo nowych słów do gry w Scrabble

Teoria żeglowania – Dlaczego jacht porusza się po wodzie? Czemu się przechyla i kiedy wywraca? Co zrobić z żaglami, żeby być najszybszym obiektem na jeziorze?

Przepisy i locja– Kto, kiedy i dlaczego ma pierwszeństwo?  Jak czytać znaki na wodzie? Co znaczą dźwięki wydawane przez obiekty pływające? Odpowiedzi na te pytania to tylko mała część wykładów. Obiecujemy nie zanudzić pustymi formułkami, będą przykłady, ciekawe historie i żarty 🙂 

Meteorologia Czyli zostań meteorologiem wśród swoich znajomych!
Dzięki naszym kursom z nauki o pogodzie będziesz wiedział z jakich chmur pada deszcz, ile stopni ma skala Beauforta i czym są bryzy.

Jak wygląda praktyka?

Praktyka składa się z wielu mniejszych elementów.

Podczas kursu, zdobędziecie wiedzę i umiejętności jak poprawnie, bezpiecznie i bez zbędnego chaosu ogarnąć jacht.

Nauczymy takich rzeczy jak:

– Manewrowanie jachtem w porcie oraz na otwartej wodzie na żaglach i silniku

– Obsługa steru, silnika i całego takielunku jachtowego

– Manewr ” Człowiek za burtą”

– Nauka węzłów potrzebnych nie tylko w żeglarstwie ale i codziennym życiu

– Stawianie i zrzucanie żagli

– Kładzenie i stawianie masztu

– Przeprawa śluzowa i pływanie w kanałach

– Praca na cumach, kotwicach i odbijaczach

– Komendy dla załogi ułatwiające sprawny kontakt i zachowujące porządek

– Etykieta żeglarska

Egzamin – teoria i praktyka

Egzaminy na naszych obozach przeprowadzane są przez egzaminatorów z upoważnionych przez ministerstwo Sportu i Turystyki. Wszystkie zdane egzaminy skutkują uzyskaniem Państwowych uprawnień wydawanych na mocy ustawy o Sporcie z 2010 roku. Pozytywny wynik egzaminu to zaliczenie obu części egzaminacyjnych. Cały egzamin składa się z dwóch części: praktycznej oraz teoretycznej.

– Egzamin teoretyczny – test jednokrotnego wyboru składający się z 75 pytań z trzema propozycjami odpowiedzi A, B oraz C. Tylko jedna odpowiedź w pytaniu jest prawidłowa. Pozytywny wynik testu otrzymasz odpowiadając poprawnie na 65 z 75 pytań.
– Egzamin Praktyczny – składa się z dwóch części: praktyka na wodzie oraz prace bosmańskie <węzełki :)>. Egzamin na wodzie polega na wykonaniu podstawowych manewrów z prowadzenia żaglówki. Najczęściej egzamin odbywa się na takiej samej łodzi na której się szkolicie. Każdy z uczestników egzaminu będzie musiał wykonać podstawowe manewry prowadząc jednostkę pływającą. Między innymi: zwroty, stawianie żagli , podejście do człowieka (MOB), cumowanie. Egzaminator obecny na jednostce ocenia poprawność i bezpieczeństwo manewrów. Zaliczenie egzaminu to poprawne wykonanie wszystkich zadań egzaminacyjnych.

Często zadawane pytania.

Nie jesteś pewnien czy dany kurs jest dla Ciebie? Zapoznaj się z często zadawanymi pytaniami. Jeżeli nie znajdziesz tutaj odpowiedzi na nurtujące Cię pytania śmiało skontaktuj się z nami w dowolny sposób. Postaramy się odpowiedzieć i pokierować Cię podczas wyboru szkolenia dla Ciebie.

Po co wybrać się na Kurs na Patent Żeglarski?

Warsztaty żeglarskie to świetny sposób na sprawdzenie czym jest żeglarstwo od strony teoretycznej. Na warsztatach nauczysz się wielu rzeczy przydatnych nie tylko na wodzie ale również w życiu codziennym. Sprawdzisz, czy żeglarstwo może być Twoją nową pasją a może nawet stylem życia!

Żeglarz Jachtowy Co daje?

Patent Żeglarza Jachtowego to pierwszy stopień uprawnień żeglarskich. Uzyskać go może każdy kto ma ukończone 14 lat. 

Żeglarz jachtowy to uprawnienia na jachty żaglowe. Paten ten pozwala na prowadzenie:

  • jachtów po wodach śródlądowych (bez ograniczeń mocy silnika)
  • jachtami o długości kadłuba do 12m po wodach morskich w porze dziennej w odległości 2Nm od brzegu oraz po morskich wodach wewnętrznych

Stosowany jest głównie na wody śródlądowe i morskie wody przybrzeżne.

„Bez patencie”

To dla użytkownika możliwość spędzania czasu nad wodą bez szkolenia się w zakresie motorowodnym i żeglarskim. Ustawodawca nie wymaga od nas patentu do prowadzenia:

  • o napędzie mechanicznym z silnikami do 10 kW (13,6 konia mechanicznego)
  • jachtami żaglowymi do 7 metrów długości
  • o napędzie mechanicznym z silnikami do 75 kW (102 konia mechanicznego) z ograniczeniem 13 metrów długości kadłuba oraz konstrukcyjne ograniczenie do 15 km/h

Przy czym nie zwalnia nas to z obowiązku posiadania niezbędnej wiedzy i umiejętności z zakresu przepisów i bezpieczeństwa. Pamiętajcie na wodzie najważniejsze jest bezpieczeństwo!

Inni przeglądali też: